Chcesz być sobą? To bądź, nie tylko w wakacje:)
Takie proste, a takie trudne chciałoby się powiedzieć. Pragnienie, potrzeba bycia sobą, bycia autentycznym jest jedną z ważniejszych potrzeb jakie mamy, a mimo to należy do tych najmniej zaspokojonych. Dzisiaj, gdy kreowanie wizerunku, lajkowanie, „przymusowa obecność” w mediach społecznościowych silnie warunkują poczucie własnej wartości coraz trudniej być autentycznym, prawdziwym. Nie ułatwiają tego także normy kulturowe silnie warunkujące codzienne zachowania czego doświadczamy w miejscach pracy, w swoich domach (może nieco mniej), w miejscach publicznych. Pojawia się pytanie czy jest jeszcze miejsce i czas na bycie sobą? Oczywiście, że jest. Mamy na to całe życie. Czy warto? Warto, bo stawka, o którą dziennie grasz, jest wysoka.
Co możesz zyskać, a co stracić?
Wygrać możesz życie w zgodzie ze sobą, a to oznacza poprawę dobrostanu psychicznego. W konsekwencji zdobędziesz akceptację siebie, niezależność, świadomą kontrolę otoczenia, rozwój osobisty, cel życiowy i pozytywne relacje z innymi. Stracić możesz coś bardzo ważnego…SIEBIE.
Jak możesz wakacyjnie zadbać o to by być sobą? Kilka propozycji poniżej, wybierz ten element, który Twoim zdaniem wymaga „doinwestowania”.
Akceptacja siebie
To skłonność do spostrzegania swoich uczuć, motywacji i działań we właściwy sposób. Spróbuj przez okres wakacji nazwać dziennie choć jedno uczucie lub emocję, które dominowało w tym dniu. Radość, smutek, złość, strach, rozgoryczenie? Spójrz na nie z szerszej perspektywy. Co je spowodowało? Z jaką sytuacją, osobą, miejscem było związane? Dodało Ci energii do działania, czy raczej ją zabrało? Zrób to bez krytycznego oceniania siebie, jak najbardziej neutralnie, akceptująco. Taki/a (też)jesteś. Na przestrzeni tygodnia zobacz co się powtarza? Być może uświadomisz sobie coś ważnego.
Autonomia
Niezależność w działaniu powiązana z kierowaniem się własnymi przekonaniami w obliczu nacisków innych osób. Spróbuj zobaczyć z dystansu jakie masz zasady, którym hołdujesz? Czego dotyczą w kontakcie z innymi? Na co jesteś się w stanie zgodzić, a na co nie wyrażasz absolutnie zgody? Kto lub co powoduje, że działasz pod presją? A może to Ty stawiasz innych w takiej sytuacji? Co możesz z tym zrobić? Masz pomysł? Zrób to! Warunek obowiązujący zawsze: działaj nie krzywdząc innych i siebie.
Poczucie panowania nad otoczeniem
To kolejny aspekt dobrostanu psychicznego. Zawiera się w nim przekonanie, że poradzimy sobie z sytuacją (jaka ona nie będzie), że posiadamy kontrolę i umiejętności przystosowania się do otoczenia. Wakacje to poligon doświadczalny. Wiele możliwości działania, różne warunki, czasami nieprzewidywalne i teoretycznie poczucie większej ilości czasu, bo przecież nic nas nie goni, ale to może być pułapka. Zadaj sobie pytanie nad czym nie masz kontroli? I czy musisz ją akurat w tej sytuacji i miejscu mieć? Bo może możesz odpuścić? Jeśli możesz, odpuść i zobacz, jak będzie. Dasz radę.
Cel życia
Rozumiany jako umiejętność odnajdywania, nadawania sensu i kierunku własnemu życiu w obliczu przeciwności. Może właśnie teraz, podczas wakacji go realizujesz. Jak się z tym czujesz? Co to za cel? Jak jego realizacja wpływa na Twoje życie? A może szukasz go nadal? Być może spotyka cię coś trudnego, co nie pozwala cieszyć się słońcem, czasem wolnym, ludźmi? Spróbuj spojrzeć na to z dystansu, na tyle na ile jest to możliwe. Jakie to będzie miało znaczenie za 5, 10 lat? Może wcale nie tak znaczące, jak Ci się teraz zdaje.
Pozytywne relacje z innymi
Ostatni z wymiarów dobrostanu w wielowymiarowym modelu autorstwa Carol Ryff (1989) to radość czerpana z kontaktu z bliskimi. To również poczucie zażyłości i miłości do innych, powiązane z umiejętnością budowania i utrzymywania relacji – niezbędny element działający wspierająco, ochronnie, motywująco. Okres wakacji nawiązywaniu nowych kontaktów
i podtrzymywaniu tych, które już mamy sprzyja najbardziej. Czas wolny, pogoda, nowe miejsca sprawiają, że jesteśmy bardziej otwarci, zrelaksowani, dobrze usposobieni do innych. Jeśli jeszcze nikogo nowego nie poznałeś/łaś rozejrzyj się wokół siebie. Tuż obok (naszego mieszkania, na klatce schodowej, za płotem, na kocu lub na szlaku) jest ktoś do kogo możesz „zagadać” i może być to początek ciekawej znajomości. Jeśli masz dość ludzi i potrzebujesz ciszy, zadbaj o siebie i zostaw to na później. Powodzenia