Czy zastanawiałeś/łaś się kiedyś, dlaczego część twoich znajomych działa i osiąga zamierzone cele, reszta zwykle narzeka na problemy, trudności, robi coś do czego nie ma przekonania? A może słyszałeś/łaś skierowane w twoim kierunku zdanie: Bądź proaktywny!
Co to oznacza? To znaczy, że ktoś namawia cię byś wziął los w swoje ręce, po to, by znacznie szybciej osiągać sukcesy. Nie czekał/a, aż ktoś znajdzie ci szkołę, kierunek studiów, pracę czy pomógł zrealizować twój cel. Ważne jest, byś odpowiedzialnie podszedł/a do swojego życia edukacyjnego, zawodowego i osobistego. Świadomie podjął/a decyzje i działał/a. Nie czekał/a, aż los lub ktoś inny rozpocznie odpowiednie działania za ciebie.
Poznaj różnice
Osoby proaktywne to te, które w swoich wyborach kierują się wartościami, reaktywne działają pod wpływem impulsu, emocji. Prawdopodobnie byłeś/łaś świadkiem wielu sytuacji, gdy inni działali pod wpływem chwili, zwykle kończyło się nie tak, jak chcieli.
Proaktywność to postawa, w której każde twoje działanie jest podejmowane pod wpływem własnej decyzji. Nie znaczy to, że nie bierzesz pod uwagę zdania innych. Jeśli jest w konkretny sposób pomocne, bierzesz je pod uwagę. Ostatecznie jednak, decydujesz się, wybierasz jakąś opcję, bo Ty tak uważasz. Nie działasz pod wpływem emocji czy impulsu bądź narzuconego przez innych zdania. Co jeszcze charakteryzuje osoby należące do tej grupy? Biorą odpowiedzialność za swoje wybory, działania i ich skutki. Ufają swoim możliwościom, nie poddają się zbyt szybko, szukają rozwiązań. Uważają, że mają wpływ na to, jak będzie wyglądało ich życie. Podejmują ryzyko rozpoczęcia działania, wierząc, że sobie poradzą.
W sytuacjach pojawiających się problemów skupiają się na znalezieniu rozwiązania, korzystając, jeśli trzeba z pomocy innych osób. Pomaga im w tym, z jednej strony traktowanie problemów jak wyzwań, z drugiej umiejętność proszenia o pomoc i korzystania z przydatnych wskazówek.
A co, jeśli należysz do grupy osób reaktywnych? No cóż, zdecydowanie częściej działasz na zasadzie bodziec-reakcja, a to znaczy, że ważniejsze w twoim działaniu są emocje i impulsy, niż dystans, realna ocena sytuacji i świadoma decyzja. To co może ci utrudniać realizację celów, to przekonanie, że nie masz wpływu i kontroli nad swoim życiem. Być może myślisz lub czujesz się jak marionetka, która działa tylko wtedy, gdy ktoś z zewnątrz ją uruchomi. Pociągnie za sznurki. Taki sposób myślenia o sobie, nie sprzyja rozwojowi, nie buduje też twojej samooceny i poczucia własnej wartości. Konsekwencje? Jeśli działasz automatycznie (impuls, emocja
i trach, od razu działanie) w wielu sytuacjach nie dokonujesz dobrego wyboru. W rezultacie nie będziesz mógł/a przyjrzeć się też następstwom działań, a efekty pracy i włożony wysiłek będziesz oceniać jako niezadowalający lub wręcz zły. To postawa, w której jesteś przekonany/a, że nie masz na nic wpływu. Świat i inni ludzie decyzją jak będzie wyglądało twoje życie. Efekt takiego myślenia – poddajesz się, tracisz kontrolę lub sam/a ją oddajesz i pozwalasz by ktoś inny za ciebie decydował. Twój nastrój i samopoczucie szybują w dół.
Co ma wspólnego język jakim się posługujesz z pro aktywnością?
Nie od dziś wiadomo, że język kształtuje rzeczywistość. To oznacza, że sposób w jaki myślisz i wypowiadasz się o czymś lub o kimś wpływa na twoją postawę. Nie ma w tym żadnej magii. Zagadką nadal jest, dlaczego nasz mózg i podświadomość nie potrafi rozróżnić co jest prawdą a co fałszem, kiedy prowadzimy wewnętrzny dialog, ale naukowcy są zgodni, że tak jest. Jeśli myślisz, że to co cię spotyka jest trudne, niewykonalne itp. to tak też zaczynasz się zachowywać. Dla twojej proaktywnej postawy potrzebny jest więc słownikowy lifting. Następnym razem, kiedy będziesz mówić:
Udało mi się zdać fizykę zamień na zrobiłem to, zdałem fizykę.
Nie potrafię się nauczyć angielskiego zamień na nauczę się angielskiego.
Muszę pomóc w sprzątaniu zamień na chcę/wolę/decyduje się posprzątać.
Jutro zacznę ćwiczyć zamień na teraz zaczynam ćwiczyć.
Mam problem z samodyscypliną zamień na moim wyzwaniem jest by być zdyscyplinowanym.
Nie wiem co mam zrobić/jak wykonać np. zdanie/rozwiązać problem zamień na poszukam rozwiązania.
Spróbuję posprzątać mieszkanie zamień na zrobię porządek.
Nie da się tego zrobić zamień na znajdę sposób.
Nie mam czasu na spotkanie z tobą zamień na rozplanuję to inaczej, by spotkać się z tobą.
Nie dam rady udźwignąć tych obowiązków zamień na poradzę sobie.
Czytając powyższe zdania część z was prawdopodbnie się zastanawia, po co skupiać się tak mocno na tym w jaki sposób mówimy?, to tylko słowa. Jeśli jednak przemawiają do ciebie argumenty badaczy, to masz wybór. Możesz spróbować zastosować i obserwować korzystne zmiany lub odpuścić. Ty wybierasz.
Co możesz zrobić już dziś, by być bardziej proaktywnym?
- Zmień myślenie o możliwości wywierania wpływu i kontrolowania swojego życia
- Myśl w kategoriach zmiany. Co mogę zrobić, najmniejszą rzecz, by zmienić coś na lepsze? kiedy już będziesz to wiedział/a, działaj!
- Zrozum i wprowadź w życie, że fakty są do zaakceptowania, a problemy do rozwiązania, więc jeśli masz problem nie załamuj rąk, przestań się użalać i poszukaj rozwiązania
- Odpuść to, na co nie masz wpływu
- Pamiętaj, że to, co możesz w znacznym stopniu kontrolować, to twoje reakcje, na to, co cię spotyka. Wniosek? Bądź kowalem swego losu! Wybieraj, decyduj, działaj!
Powodzenia