Pozytywne myślenie, czyli szukaj złota a nie błota

www.pixabay.com

Nie od dziś wiadomo, że pozytywne myślenie jest silnie powiązane z optymizmem, a ten z kolei z większym zadowoleniem z pracy zawodowej i z życia. Wydawałoby się, że w wakacje pozytywne myślenie nie jest żadnym problem. Dlaczego? Bo jesteśmy na urlopie, mamy czas, nie gonią nas terminy w pracy, a wokół przyjaźni ludzie. Szef daleko, więc istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że nie będziemy robić czegoś na przysłowiowe cito. I pewnie już część z Was uśmiecha się pod nosem, komentując w myślach ”no, na pewno, o czym ona pisze? Nie wie jak życie wygląda?”. Wiem, jak wygląda i nie patrzę na nie przez różowe okulary. Chodzi o to, że chcę namówić cię do zmiany myślenia o tym, co cię spotyka i być może sprawia, że nie potrafisz się cieszyć nawet wakacjami.

Warto być optymistą

Czy zwykle słyszysz od innych, że widzisz świat przez różowe okulary? A może odwrotnie, inni często pytają czemu masz naburmuszoną minę albo czemu stale narzekasz? zastanów się, czy w tym, co Cię otacza szukasz raczej przyjemnych rzeczy, czy od razu w oko wpada ci to, co w jakiś sposób brzydkie, brudne, zepsute? Czyżbyś był/a pesymistą? Jeśli tak, zmień to najszybciej jak potrafisz. Dlaczego? Bo pozytywnie myślący optymiści lepiej radzą sobie w życiu, są ogólnie zdrowsi, ich układ immunologiczny lepiej działa, mają większe poczucie szczęścia, częściej osiągają sukces, mają więcej znajomych i przyjaciół. Niezależnie od trudności potrafią w nich znaleźć pozytywne aspekty. Wierzą w swoje umiejętności, a trudności to dla nich nie koniec świata. Podoba ci się taki sposób postrzegania świata? Jeśli tak, możesz się tego nauczyć. Jak to zrobić? Poniżej kilka pomysłów od czego możesz zacząć.

Mini trening pozytywnego myślenia-propozycje ćwiczeń

  1. Zacznij w świadomy sposób się uśmiechać. Nastrój samoistnie się poprawi. Dzieje sie tak dlatego, że Twoja podświadomość nie wie, czy masz prawdziwy powód do radości czy nie😊 Najlepiej już wstając z łóżka zaczynaj uśmiechem dzień
  2. Zacznij mówić o sobie dobrze w towarzystwie. Bez fałszywej skromności znajdź w sobie dziennie jedną zaletę i wymów ją głośno; doceń swoje umiejętności i samemu/samej się pochwal
  3. Gdy ogarnia cię czarnowidztwo i wszystko widzisz w czarnych kolorach zatrzymaj się na moment i powiedz sobie „to prawda wygląda na to, że sprawy źle się mają, ale… (tu masz do wyboru to, co podpowie Ci twój wewnętrzny głos. Jeśli nie masz pomysłu, wyćwicz reakcję używając któregoś zdania z poniższych):
    • poradzę sobie
    • wiele razy były podobne sytuacje i dałem/łam radę
    • zacznę działać, zobaczę, jak będzie, nie poddam się
    • to, co mogę zrobić w tej sytuacji, zrobię najlepiej jak potrafię
  4. Ćwicz umiejętność spostrzegania pozytywów już od samego rana.  Zasada „szukaj złota a nie błota” dobitnie to potwierdza. Zachwyć się widokiem za oknem, uśmiechnij się do współmieszkańców, powiedz na głos „kolejny interesujący/piękny/pełen wyzwań dzień przede mną”.

Zacznij już dzisiaj. Pozytywne myślenie można wyćwiczyć! Wakacje są dobrym czasem by zacząć. Powodzenia.