Czy zdarzyło ci się kiedyś, że nie mogłeś się na coś zdecydować? Wydawało się, że tego chcesz, a gdy nadszedł moment podjęcia decyzji pojawiły się wątpliwości? Zastanawiałeś się tak długo, aż okazja minęła? Jeśli na pytania odpowiedziałeś „tak”, to zapraszam do przeczytania dzisiejszego tekstu na temat niezdecydowania.
N- jak niezdecydowanie
Sytuacje, w których nie możemy się zdecydować nie są obce żadnemu człowiekowi. Nieliczni tylko podejmują decyzje szybko i bez problemu. Najczęściej to ci, którzy wiedzą czego chcą, ale nawet oni mają chwile kiedy moment końcowych ustaleń mocno przesuwa się w czasie.
Czy wiesz, że:
- naukowcy z Uniwersytetu w Lancaster uwodnili, że najlepszy czas na podjęcie decyzji to pora przedpołudniowa? Dlaczego? Jesteś prawdopodobnie po śniadaniu, a twój mózg wszedł już na wyższe obroty myślenia i uczenia się. Sprawniej dokonujesz analizy i syntezy informacji, wyszukujesz rozwiązań
- ważne decyzje podejmowane po 22.00 zwykle obarczone są dużym błędem
- lepszych ustaleń dokonujemy na początku wiosny niż w aurze świat Bożego Narodzenia? Jak myślisz czemu?
- nadmiar ostrożności, przy podejmowaniu decyzji, może być równie niebezpieczny jak jej brak?
Kiedy się pojawia i czy jest problemem?
Niezdecydowanie pojawia się najczęściej, kiedy musisz wybrać między dwoma rzeczami, osobami, zdaniami, które są dla ciebie w takim samym stopniu ważne, ciekawe. Czasami zdarza się odwrotnie. Masz poczucie, że każdy wybór będzie niedobry i dlatego nie możesz się zdecydować co wybrać. Im więcej możliwości się pojawia, tym trudniej ustalić, która jest tą najlepszą.
Przyczyny niezdecydowania
Nieodejmowanie decyzji jest „dobrym wyjściem” kiedy boisz się odpowiedzialności i krytyki innych. Niepewność co do efektu końcowego tego, co chcesz zrobić, sprawia, że pojawiają się obawy. Ta nieprzewidywalność i ciężar odpowiedzialności „co będzie jak się nie uda?”, co się stanie, jeśli się pomyliłem/am i podjąłem/am złą decyzję”? Jak inni to ocenią? Czy się nie ośmieszę? może być przyczyną tego, że brak decyzji jest dla ciebie lepszy, niż przeżywanie lęku z nią związanego.
Co wtedy najczęściej robisz? Czekasz aż ktoś podejmie decyzje za ciebie? Czekasz aż okazja minie? Czas się skończy? itp. Wtedy możesz przerzucić winę za ewentualna porażkę, błąd lub straty na kogoś. Przecież to nie ja, to on/ona zadecydowała. Znasz takie sytuacje? Przyjrzyjmy się innym motywom.
Perfekcjonizm jest kolejnym powodem niezdecydowania. Masz silną potrzebę wykonania rzeczy w jak najlepszy sposób. Im bardziej się starasz, tym bardziej jesteś niezadowolony z efektu. Stale poprawiasz, a czas wykonania się wydłuża. Mógłbyś już przejść do robienia innych rzeczy, ale nie możesz się zdecydować czy to, co teraz zrobiłeś/łaś jest już idealną wersją. Frustracja wzrasta, a decyzja oddala się w czasie.
Gra w „wiem, że tego nie chcę, ale lepiej udawać, że nie jestem pewien”. To ten rodzaj sytuacji, kiedy masz świadomość co powinno się w danej sytuacji zrobić, ale z różnych względów tego nie chcesz. Chętnie byś to powiedział/a na głos, jednak z jakiś powodów, nie możesz. Nie chcesz lub się obawiasz, że wpłynie to na wspólne relacje; że będą nieprzyjemne konsekwencje lub jeśli to zrobisz, druga strona się obrazi, skrytykuje cię. Jesteś przekonany/a, że więcej stracisz, niż zyskasz. Co robisz? Mówisz, że nie jesteś do końca zdecydowany/a i czekasz na rozwój sytuacji.
Mniejsza samodzielność, wyręczanie przez dorosłych, rodziców, opiekunów, brak treningu w podejmowaniu decyzji, też jest przyczyną niezdecydowania. Jeśli nie ćwiczysz dokonywania wyborów, bo zwykle decyduje ktoś inny, jest rzeczą normalną, że trudno ci decydować. Prawdą jednak jest, że trening czyni mistrza.
Co możesz zrobić by zmniejszyć swoje niezdecydowanie?
- Bądź lub chociaż próbuj być samodzielnym. Wybieraj tam, gdzie możesz i decyduj. Tylko tak możesz nabrać wprawy i zmniejszyć niezdecydowanie.
- Zawężaj wybór do 2 rzeczy, to już skróci proces decyzyjny
- Określ czego chcesz, nazwij jaki masz cel. Im bardziej szczegółowy, tym lepiej. Zastanów się nad wszystkimi możliwościami jego osiągnięcia. Weź kartkę i długopis, otwórz edytor tekstu lub notatki w telefonie i wypisz wszystkie pomysły, które przychodzą ci do głowy. Potem wybierz 2-3 najbardziej możliwe do realizacji i zgodne z twoimi wartościami. W tabelce zaznacz wszystkie plusy i minusy tych rozwiązań, a potem wybierz to, które oceniłeś najwyżej. Jeśli to zrobisz, dokonasz wyboru. Potem już tylko zacznij wdrażać co wymyśliłeś.
Zacznij od dziś, Powodzenia.